Savršena postava: Kupite 12,5 kg odabranih hrana Josera i osvojite 900 gr BESPLATNO !

Cart Icon 0

Košarica

Dodajte proizvode u vrijednosti od 30€ i ostvarite pravo na besplatnu dostavu!

Vaša košarica je prazna

Napunite je DogCity proizvodima

Bolesti bubrega kod mačaka: Uzroci, simptomi i liječenje

Otkrijte ključne informacije o bolestima bubrega kod mačaka, njihovim uzrocima, simptomima i liječenju. Saznajte kako pravovremeno prepoznavanje i odgovarajuća njega mogu poboljšati zdravlje i kvalitetu života vaše mačke.

Sve što trebate znati o bolestima bubrega kod mačaka

Zdravlje bubrega kod mačaka izuzetno je važno za njihov dug i kvalitetan život. Bubreg je ključni organ koji filtrira toksine, održava ravnotežu tekućine i elektrolita te podržava opće zdravlje vašeg ljubimca. Bolesti bubrega, poput akutnog zatajenja ili kronične bolesti, česti su problemi, osobito kod starijih mačaka. Prepoznavanje simptoma i razumijevanje uzroka prvi su koraci prema pravovremenom liječenju i očuvanju zdravlja vašeg ljubimca. Ovaj članak pruža detaljne informacije o uzrocima, simptomima, liječenju i prevenciji bolesti bubrega kod mačaka.

Bolesti bubrega dijele se u dvije glavne kategorije, s obzirom na razvoj bolesti: akutno zatajenje bubrega i kronična bolest bubrega.

Akutno zatajenje bubrega

Akutno zatajenje bubrega podrazumijeva nagli gubitak funkcije bubrega, često uzrokovan trovanjem, infekcijama ili dehidracijom. Ovo stanje zahtijeva hitnu veterinarsku intervenciju. Toksini u tijelu filtriraju se i izlučuju putem bubrega, a uslijed toga mogu oštetiti sam bubreg. Akutne upale bubrega mogu biti posljedica leptospiroze ili bakterijskih infekcija. Još neki uzroci mogu biti fizička ozljeda bubrega ili pothlađivanje. 

Kronična bolest bubrega

Kronična bolest bubrega je postupno i nepovratno propadanje funkcije bubrega. Češća je kod starijih mačaka i može se kontrolirati, ali ne i potpuno izliječiti. Kronična upala bubrega često je posljedica drugih bolesti ili akutne bolesti bubrega.

Uzroci bolesti bubrega kod mačaka

Razni faktori mogu pridonijeti razvoju bolesti bubrega kod mačaka, uključujući:

Starenje: Starije mačke (nakon 8. godine) sklonije su kroničnoj bolesti bubrega.

Genetsku predispoziciju: Neke vrste, poput perzijskih i sijamskih mačaka, imaju veću sklonost bolestima bubrega. Perzijske mace koliko god su lijepe i umiljate zbog recesivnog gena koji im uzrokuje rast duže dlake, sklone su i bubrežnim bolestima od kojih boluje skoro polovina mačaka u starijoj dobi.

Infekcije: Bakterijske ili virusne infekcije mogu oštetiti bubrežno tkivo.

Trovanje: Konzumacija otrovnih tvari (otrova za glodavce ili otrovnih biljaka) mogu dovesti do akutnog zatajenja bubrega koje često prelazi u kroničnu bolest.

Lošu prehranu: Hrana s visokim udjelom soli ili nekvalitetnim sastojcima može nepotrebno opteretiti bubrege.

Kamenac ili blokade mokraćnih puteva: Mogu uzrokovati oštećenja ili upale.

Druge uzroke poput hipertenzije, infarkta, tumora.

Simptomi bubrežnih bolesti

Bolesti bubrega mogu se razvijati postupno, a rani simptomi često ostaju neprimijećeni. Obratite pozornost na sljedeće znakove:

Povećana žeđ i učestalo mokrenje neki su od prvih znakova problema s bubrezima.

Gubitak apetita i težine kada mačka može odbijati hranu ili izgledati neuobičajeno mršavo.

Povraćanje i proljev često su povezani s nakupljanjem toksina u organizmu.

Loš zadah i upaljene desni kao na primjer uremijski zadah koji može biti znak ozbiljnog oštećenja bubrega.

Letargija i slabost uz smanjenu razinu energije često je pokazatelj općeg problema sa zdravljem.

Dlaka lošeg izgleda koja je suha i beživotna može biti posljedica dehidracije i manjka hranjivih tvari.

Dijagnoza bolesti bubrega

Dijagnozu bolesti bubrega postavlja veterinar koji provodi detaljne pretrage, uključujući:

Krvne pretrage: Provjera razine kreatinina i uree, koji se povećavaju kod oštećenja bubrega.

Analiza urina: Otkriva koncentraciju mokraće i prisutnost proteina ili bakterija.

Ultrazvuk i rendgen: Pomažu u procjeni veličine i strukture bubrega. Rendgenske snimke mogu pokazati prisutnost abnormalnosti.

Biopsija bubrega: U rijetkim slučajevima, uzima se uzorak tkiva za analizu mikroskopom.

Liječenje bolesti bubrega kod mačaka

Liječenje bolesti ovisi o vrsti i stadiju bolesti, a uključuje:

Promjenu prehrane

Posebne veterinarske hrane s niskim udjelom fosfora i proteina smanjuju opterećenje bubrega. Hidratacija je ključna, pa se preporučuje hrana s više vlage, poput kvalitetnijih konzervi.

Terapiju lijekovima i dodacima

Lijekovi koje može prepisati veterinar su lijekovi za snižavanje krvnog tlaka, lijekovi koji vežu fosfor i drugi, ovisno o dijagnozi. Dodaci prehrani poput omega-3 masnih kiselina iz lososovog ulja mogu smanjiti upalu i poboljšati stanje imunološkog sustava. 

Infuzijsku terapiju

Kod akutnog zatajenja bubrega, intravenozne tekućine pomažu u stabilizaciji mačke.

Redovite preglede

Kontrole svakih nekoliko mjeseci pomažu u praćenju stadija i razvoja bolesti.

Renal hrana za mačke

Renal hrana za mačke je veterinarski odobrena hrana prilagođena mačkama s bubrežnim bolestima. Svrha renal hrana je prvenstveno rasteretiti bubrege što se postiže smanjenjem udjela proteina bez smanjivanja opskrbe ostalim hranjivim tvarima. Kod odabira renal hrane za mačke izaberite što prirodnije sastojke, bez umjetnih dodataka i šećera.

Josera Help

od 6,00 

Kako spriječiti bolesti bubrega kod mačaka

Prevencija je uvijek bolja od liječenja, a zdravlje bubrega može se očuvati pravilnom kvalitetnom prehranom, redovitom hidratacijom i održavanjem primjerene tjelesne težine mačke.

Hrana s kvalitetnim i prirodnim sastojcima rasterećuje bubrege tijekom cijelog života mačke. Uz hranu, mačke uvijek trebaju imati pristup svježoj vodi. S obzirom na to da nisu sklone piti dovoljno tekućine, ponekad je dobro poslužiti i mokru hranu (konzerve, paštete s visokim udjelom vlage). Važno je održati zdravu tjelesnu težinu jer pretilost povećava rizik od opterećenja organa i razvoja bolesti.

Pripazite da vaša mačka nema pristup otrovnim tvarima, biljkama, pesticidima, antifrizu i drugim toksičnim tvarima.

Dodaci prehrani za bolji imunitet mačke

Bolesti bubrega kod mačaka uzrokuju propadanje dlake i krzna, čime gube sjaj te izgledaju suho i neuredno. Za vraćanje sjajnog izgleda mački možete poslužiti lososovo ulje uz hranu ili pelete od kvasca s dodatkom vitamina B. Dodaci će pozitivno djelovati na cjelokupni imunološki sustav.

Dr. Clauders

od 12,50 

Zaključak

Bolesti bubrega kod mačaka ozbiljan su zdravstveni izazov, ali uz pravilnu prehranu, redovitu njegu i veterinarsku skrb, možete osigurati kvalitetniji život svom ljubimcu. Pravovremeno prepoznavanje znakova, poput povećane žeđi ili letargije, može značajno utjecati na ishod bolesti. Kao vlasnik, ključno je ostati informiran i posvećen potrebama svoje mačke. Ako sumnjate na probleme s bubrezima, odmah kontaktirajte veterinara. Vaša pažnja i briga omogućit će vašem ljubimcu sretan i zdrav život, unatoč izazovima bolesti.

Budite dosljedni s prehranom i terapijom.

Osigurajte mirno i udobno okruženje za smanjenje stresa.

Pratite simptome i redovito bilježite promjene u ponašanju ili zdravlju.

Josera Help

od 6,00 

Dr. Clauders

od 4,00 

Niste još sigurni?

Ispunite DogCity kviz i saznajte koja je idealna prehrana za vašeg ljubimca!