BESPLATNA DOSTAVA za kupnje iznad 30 € !

Cart Icon 0

Košarica

Dodajte proizvode u vrijednosti od 30€ i ostvarite pravo na besplatnu dostavu!

Vaša košarica je prazna

Napunite je DogCity proizvodima

Artritis kod pasa: spriječiti ili liječiti? Prevencija i život nakon dijagnoze

Artritis je jedna od najčešćih bolesti kod pasa, osobito starijih. Ova bolest uzrokuje upalu zglobova, bol i smanjenje pokretljivosti, što može značajno utjecati na kvalitetu života vašeg ljubimca. Srećom, postoje mnogi načini kako možete ublažiti simptome i poboljšati svakodnevicu svom psu.

Artritis je sve češći zdravstveni problem koji pogađa ne samo ljude, već i naše četveronošće. Ako primjećujete da se vaš pas teže kreće, šepa ili pokazuje znakove boli, možda se suočava s artritisom. Ovaj članak pružit će vam uvodne informacije o artritisu kod pasa, njegovim uzrocima, simptomima, načinima dijagnosticiranja i, što je najvažnije, praktičnim koracima koje možete poduzeti kako biste pomogli svom psu da živi sretniji i ugodniji život. U sljedećih nekoliko redova pružamo vam jasne i korisne savjete kako razumjeti ovo stanje i aktivno sudjelovati u skrbi za vašeg ljubimca.

Vrste artritisa kod pasa

Artritis je sinonim za upalu zglobova. Kod pasa se najčešće pojavljuju dva glavna tipa artritisa: osteoartritis i reumatoidni artritisom.

Osteoartritis poznat je kao degenerativna bolest zglobova, posebno u starijoj dobi. To je kronična bolest tijekom koje se zglobovi psa troše i propadaju. Uzroci su trošenje zglobova, ozljede ili starenje. Trošenje zglobova kod pasa dovodi do boli, upale i ukočenosti, što može rezultirati smanjenom pokretljivošću psa. Osteoartritis može biti primarni, koji nastaje bez vidljivog uzroka, ili sekundarni, koji se razvija zbog faktora poput traume, upale, nepravilnog opterećenja ili malformacija zgloba.

Reumatoidni artritis kod pasa je ozbiljna, kronična, imunološki posredovana bolest koja dovodi do upale zglobova. Za razliku od osteoartritisa, reumatoidni artritis je uzrokovan krivo usmjerenom imunološkom reakcijom u kojoj protutijela napadaju vlastite stanice tijela, konkretno stanice koje oblažu zglobno tkivo.

Uzroci osteoartritisa:

Trauma: Ozljede zglobova mogu s vremenom dovesti do osteoartritisa.

Upala: Prethodne upale zglobova mogu ubrzati degenerativne procese.

Nepravilno opterećenje: Stanja koja uzrokuju nepravilnu raspodjelu težine na zglobove mogu doprinijeti razvoju bolesti.

Malformacije zglobova: Abnormalnosti zglobova, poput displazije kuka ili lakta, značajno povećavaju rizik od osteoartritisa.

Pretilost: Prekomjerna tjelesna težina znatno opterećuje zglobove i povećava rizik od razvoja osteoartritisa.

Starenje: S vremenom se hrskavica u zglobovima prirodno troši, što može dovesti do osteoartritisa.

Genetika: Genetski čimbenici također igraju ulogu u osjetljivosti psa na osteoartritis.

Uzroci reumatoidnog artritisa:

Reumatoidni artritis je prvenstveno uzrokovan autoimunom reakcijom u kojoj imunološki sustav greškom napada zglobna tkiva.

Simptomi

Simptomi artritisa kod pasa mogu varirati ovisno o stadiju i vrsti bolesti, ali važno je biti pažljiv na bilo kakve promjene u ponašanju i kretanju psa.

Simptomi osteoartritisa mogu uključivati:

Tromost: Pas može šepati ili nenormalno pomicati udove.

Ukočenost: Poteškoće pri stajanju ili kretanju nakon ležanja. Ukočenost je često izraženija nakon razdoblja odmora.

Bol: Pas može pokazivati bol cviljenjem, cviljenjem ili biti osjetljiv na dodir. Možete primijetiti da pas uviče šapu kada nježno opipate zglobove.

Oticanje zglobova: Upaljeni zglobovi mogu biti natečeni i topli.

Promjene u ponašanju: Pas može postati razdražljiv, zabrinut ili manje aktivan. Može doći do apatije, gdje normalno aktivan pas pokazuje malo interesa za igru ili šetnju.

Simptomi reumatoidnog artritisa mogu uključivati:

Neodlučno ponašanje: Pas može oklijevati da se pomakne, uspinje stepenicama ili skoči.

Reakcije na bol: Vikanje ili režanje pri dodiru ili pomicanju.

Gubitak mišića: Dugotrajna ukočenost zglobova može dovesti do vidljivog gubitka mišića.

Vrućica: Povremeno se može javiti blago povišena temperatura.

Nedostatak apetita: Psi koji pate od boli obično jedu manje ili potpuno izgube interes za hranu.

Kronični umor: Stalna bol i upala mogu dovesti do trajnog umora.

Trajna oštećenja zglobova: Bez liječenja, zglobovi mogu postati trajno oštećeni i dovesti do deformacije.

Važno je shvatiti ove simptome ozbiljno i na prvi znak obratiti se veterinaru.

Dijagnoza

Rana i točna dijagnoza ključna je za učinkovito liječenje artritisa kod pasa. Veterinar će koristiti kombinaciju metoda kako bi utvrdio prisutnost i vrstu artritisa.

Dijagnostički postupci za artritis uključuju:

Detaljna anamneza: Veterinar će vas pitati o povijesti bolesti vašeg psa, simptomima i razini aktivnosti.

Fizički pregled: Veterinar će pregledati vašeg psa, palpirati zglobove kako bi provjerio ima li oteklina, boli ili nepravilnosti. Također će provjeriti raspon pokreta zglobova i utvrditi ima li pas bolove ili ograničenja (test fleksibilnosti).

Rendgenski pregled: X-zrake mogu pružiti informacije o stanju zglobova i pomoći u isključivanju drugih bolesti zglobova. Mogu otkriti promjene poput istrošenosti ili erozije zglobova.

Krvni testovi: Krvni testovi mogu otkriti upalu i druga temeljna stanja koja mogu uzrokovati ili pogoršati osteoartritis.

Laboratorijske pretrage: Dodatno se ispituju upalni markeri, reumatoidni faktori i drugi specifični pokazatelji kao što su anti-nuklearna antitijela (ANA) i anti-CCP (ciklički citrulinirani peptid), posebno kod sumnje na reumatoidni artritis.

Punkcija zgloba: Analiza zglobne tekućine može dati informacije o vrsti upale i otkriti prisutnost imunoloških kompleksa.

Biopsija: Može biti potrebna za dijagnosticiranje određenih oblika reumatizma.

Liječenje

Cilj liječenja artritisa kod pasa je ublažiti bol, vratiti pokretljivost i podržati funkciju zglobova.

Konzervativna terapija za osteoartritis uključuje:

Upravljanje težinom: Održavanje zdrave tjelesne težine smanjuje pritisak na zglobove.

Nježno kretanje: Redovita, umjerena tjelovježba važna je za održavanje pokretljivosti mišića i zglobova. Treba izbjegavati iznimna opterećenja i skokove. Prikladne aktivnosti uključuju hodanje i plivanje.

Udobno mjesto za spavanje: Osigurajte svom psu mekanu površinu za spavanje i odmor kako biste smanjili pritisak na zglobove.

Protuupalni lijekovi i lijekovi protiv bolova: Veterinar može propisati lijekove za smanjenje boli i upale.

Sredstva za zaštitu hrskavice i biljni pripravci: Dodaci prehrani mogu pomoći u potpori zdravlju zglobova. Primjeri uključuju glukozamin, kondroitin, ekstrakt zelenousne dagnje, kurkumu i ekstrakt duda.

Fizikalna terapija:

Može pomoći pri pokretljivosti i ublažiti bol. Uključuje masaže, kontrolirano vježbanje (npr. plivanje), toplinske i hladne tretmane, ultrazvuk, elektrostimulaciju i terapiju udarnim valovima.

Liječenje reumatoidnog artritisa može uključivati:

Protuupalni lijekovi: Često su prvi izbor.

Antireumatski lijekovi koji modificiraju bolest (DMARDs): Lijekovi koji usporavaju napredovanje bolesti.

Biološki lijekovi i imunomodulatori: Koriste se u teškim slučajevima za specifično inhibiranje određenih komponenti imunološkog sustava.

Promjene u prehrani i dodaci prehrani: Protuupalna prehrana bogata omega-3 masnim kiselinama može imati potporni učinak. Glukozamin i kondroitin mogu se davati za potporu zdravlju zglobova.

Fizioterapija i rehabilitacija: Redovita tjelovježba i posebne vježbe pomažu u održavanju pokretljivosti i jačanju mišića.

Prevencija

Iako se ne mogu svi oblici artritisa spriječiti, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili rizik i podržali zdravlje zglobova vašeg psa.

Preventivne mjere za osteoartritis uključuju:

Rano otkrivanje i liječenje problema sa zglobovima: Pravovremeno konzultirajte veterinara ako primijetite znakove problema sa zglobovima.

Upravljanje težinom: Održavanje idealne tjelesne težine ključno je za smanjenje opterećenja zglobova. Osiguravanje uravnotežene prehrane s nutrijentima važnim za zdravlje zglobova.

Redovite tjelovježbe: Redovita, umjerena tjelovježba neophodna je za održavanje pokretljivosti.

Dodaci prehrani: Kao podrška zglobovima i imunološkom sustavu.

Osiguravanje mekih mjesta za ležanje.

Korištenje neklizajućih površina u kući. Rampa ili stepenice – Pomažu psu da lakše dosegne omiljena mjesta.

Kod štenaca, izbjegavanje pretjeranog skakanja i ranog penjanja stepenicama.

Dr. Clauders

od 4,00 

Prehrana za artritis kod pasa

Visokokvalitetna hrana važna je za zdravlje psa. Odaberite hranu koja je uravnotežena i prilagođena dobi, veličini i razini aktivnosti vašeg psa. Osigurajte dovoljan unos proteina za održavanje mišićne mase, zdravih masti (posebno omega-3 masnih kiselina) s protuupalnim svojstvima, te odgovarajuću količinu vitamina i minerala.

Dodaci prehrani:

Glukozamin i kondroitin: Mogu pomoći u očuvanju hrskavice.

Ekstrakt zelenousne školjke: Često se preporučuje zbog svojih pozitivnih učinaka na zglobove. Većina naših Super Premium proizvoda već u hrani sadrži zelenousne školjke, pa dodatak uz hranu nije potreban.

Omega-3 masne kiseline: Imaju protuupalni učinak i mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Također, većina Super Premium proizvoda već sadržti ovaj dodatak.

Osigurajte redovite obroke i kontrolirajte tjelesnu težinu.

Izbjegavajte hranu s visokim udjelom šećera i masti.

JOSERA Super Premium

od 39,00 

Dr. Clauders

od 8,50 

Pasmine sklone artritisu

Određene pasmine pasa imaju veću predispoziciju za razvoj artritisa zbog genetskih čimbenika. Među njima su:

Njemački ovčar, labrador retriver, zlatni retriver i rotvajler: Skloni su displaziji kuka i lakta, što povećava rizik od osteoartritisa.

Jazavčar: Zbog svoje duge kralježnice, sklon je problemima s leđima koji mogu dovesti do osteoartritisa kralježnice.

Velike pasmine (npr. bernardinac, njemačka doga): Općenito su sklonije osteoartritisu zbog veće tjelesne težine.

Naravno, to ne znači da će ove pasmine uvijek obolijevati. Uz primjeren način života brojni psi zadrže zdravlje i vitalnost do duboke starosti.

Prognoza artritisa kod pasa

Prognoza za artritis kod pasa varira ovisno o vrsti, težini bolesti, vremenu dijagnoze i odgovoru na liječenje. Rana dijagnoza i dosljedno liječenje mogu usporiti napredovanje bolesti. Degenerativne bolesti često imaju bolju prognozu kada se rano intervenira. Upalne bolesti poput reumatoidnog artritisa mogu biti nepredvidljivije. Dobra kontrola boli i predanost vlasnika značajno doprinose boljoj prognozi. Iako se artritis ne može izliječiti, često se može dobro kontrolirati, a mnogi psi žive sretne i ispunjene živote unatoč dijagnozi.

Savjeti za ublažavanje artritisa

Toplina i udobnost: Osigurajte udobno, toplo mjesto za spavanje.

Lagana tjelovježba: aktivnosti poput plivanja ili laganih šetnji održavaju zglobove fleksibilnima.

Prehrana: izaberite hranu s omega-3 masnim kiselinama i zelenousnom dagnjom za ublažavanje bolova. Održavajte zdravu težinu vašeg psa.

Medicinska njega: lijekovi protiv bolova, fizikalna terapija ili dodatci prehrani mogu učiniti razliku.

Zaključak

Artritis kod pasa je kronično stanje koje zahtijeva rano otkrivanje, sveobuhvatno liječenje i veliku brigu. Razumijevanjem uzroka, simptoma i dostupnih terapija, možete značajno poboljšati kvalitetu života vašeg ljubimca.

JOSERA Super Premium

od 34,00 

JOSERA Super Premium

od 34,00 

Podijelite svoja iskustva na drušvenim mrežama – vaša priča može pomoći drugim vlasnicima pasa koji se suočavaju s istim izazovima!

Niste još sigurni?

Ispunite DogCity kviz i saznajte koja je idealna prehrana za vašeg ljubimca!